Nu börjar det hända saker på Evatorp! Under resten av året och nästa år ska jag fota den här vyn den 1:a i varje månad (om jag är på Evatorp då förstås). Det ska bli kul att följa uppbyggnaden av min nya köksträdgård månad för månad. Hoppas du också tycker det!
Pallkragarna längst upp mot huset (6 stycken) är bara markeringar för de odlingslådor som jag, på ett eller annat sätt, ska ta med mig från Gården. Men det blir inte aktuellt förrän till våren. Planteringslådorna är 1,5/1,25 m breda, 4,5 m långa och 40 cm höga.
Först ut att planteras i pallkragarna var de två krukorna med rabarber. Mer jord behövs som ni se. Det återkommer jag om senare. Jag vill ju undvika risken att få hit sniglar så jag kommer att ta jord som redan finns på tomten (eller i skogen). Sniglarna på Gården får stanna där de är!! Jag räknar med att rabarberbladen ska täcka jorden och hindra alltför mycket ogräs att växa nästa år. Därför är jag inte så noga med att täcka med tidningspapper innan jag planterar. Jag bara fyller på med mullig & god jord.
Om ni undrar så ska det grävas bort en stor tuva för att det ska bli jämnt och fint under pallkragen som ligger på sniskan.
Nu ska jag bara planera in vad jag ska sätta var nästa säsong. Det brukar vara en senhöst/vinter/tidig vår-sysselsättning för de flesta, men jag tror jag börjar redan nu.
-
Gör som 151 andra, prenumerera du med.
- Follow on WordPress.com
Hej och välkommen!
På Lavendel & Salvia skriver jag mest om mitt liv och mina odlingar på Villa Linnea och på Evatorp i Hova, som ligger i Västergötland, men ett & annat, som får mig att må bra, smyger sig in då och då.
Jag som skriver och fotograferar är en pensionerad Stockholms-Madam som på krokiga vägar har hamnat ute på landsbygden. Där lever jag mitt lyxliv som tidsmiljonär.
Min inriktning på odlingarna är att i största möjliga mån odla ekologiskt, odla ätbara och folkmedicinskt intressanta växter och eftersträva att bli självförsörjande under hela året på frukt, bär & grönsaker. Jag eftersträvar också ett hållbart liv med återbruk, sopsortering, miljövänliga val och resurssnål konsumtion som ”honnörsord”.Gilla Lavendel & Salvia på facebook
Jag finns på Instagram också
I går fick jag avnjuta en födelsedagspresent på Oscars i Stockholm. Så härlig föreställning! Många skratt och uppskattande applåder blev det.Den här kuliga påsktuppen fick jag som pris för min tjusiga hatt jag hade på Anitas 80-årskalas.I dag är jag kulturell på Västergötlands museum. Vilka konstverk!Det våras!-
Senaste inläggen
Kategorier
- amaryllis
- basilika
- blåbär
- blåklocka
- broccoli
- böcker/tidningar
- dill
- ditt&datt
- djur
- fest
- fredagsbukett
- gran
- grönkål
- gurka
- handarbete
- hantverk
- herr Zalmiak
- Hosta/Funkia
- höst
- inomhus
- inredning
- jordgubbar
- jordärtskocka
- jul
- Julros
- jätteverbena
- kompost
- kronärtskocka
- krukväxter
- kultur
- Kärleksört
- lavendel
- lejongap
- lök
- majs
- monthly makers
- morot
- odlingstunnel
- Ovala Rabatten
- pallkragar
- palsternacka
- pensée
- Perenner
- pion
- potatis
- pumpa
- purjolök
- påsk
- rabarber
- rankspenat
- redskap
- resa
- ringblomma
- Rosenskära
- rädisa
- röjning
- salvia
- solros
- Sommarblommor
- sparris
- spenat
- squash
- tagetes
- tobaksblomma
- tomat
- träd
- tulpaner
- tuttifruttirabatten
- vinter
- viol
- vitlök
- vår
- äpple
- återbruk
- återvinning
Arkiv
Kategorierna på bloggen
Tänker också att det är roligt att ha någon/några vyer man fotar regelbundet för att både kunna se årstidsförändringar och utveckling. Men själv har jag inte kommit igång än.
Vilken otrolig köksträdgård du kommer få – nja, du kommer skapa dig!
Njut av den långa planeringstiden!
GillaGilla