Har du blivit lurad i dag? Brukar du luras 1 april?
Jag är inte någon stor vän av aprilskämt, och luras aldrig själv, men jag tycker att det är skoj att bli lurad och gå på aprilskämt. Då är de bra!!
Jag är inte någon stor vän av aprilskämt, och luras aldrig själv, men jag tycker att det är skoj att bli lurad och gå på aprilskämt. Då är de bra!!
På Lavendel & Salvia skriver jag mest om mitt liv och mina odlingar på Villa Linnea och på Evatorp i Hova, som ligger i Västergötland, men ett & annat, som får mig att må bra, smyger sig in då och då.
Jag som skriver och fotograferar är en pensionerad Stockholms-Madam som på krokiga vägar har hamnat ute på landsbygden. Där lever jag mitt lyxliv som tidsmiljonär.
Min inriktning på odlingarna är att i största möjliga mån odla ekologiskt, odla ätbara och folkmedicinskt intressanta växter och eftersträva att bli självförsörjande under hela året på frukt, bär & grönsaker. Jag eftersträvar också ett hållbart liv med återbruk, sopsortering, miljövänliga val och resurssnål konsumtion som ”honnörsord”.
Nej, det gör jag inte. Däremot hade GP ett riktigt dåligt skämt om ambulerande förlossningsspårvagn. Undrar om någon nappar på erbjudandet att gå och titta ;-)?
Ha’t! /Anja
GillaGillad av 1 person