Vita rädisor

Jag gillar vitt i det mesta; möbler, kläder, blommor och grönsaker.

Det finns en hel del vita grönsaker att välja på. Jag har testat, och testar även i år, palsternacka, vitlök, vit mangold (har funkat dåligt i år), vitkål, blomkål, fänkål, jordärtskocka och potatis. Det finns säkert fler som kan räknas som vita grönsaker. I år har jag testat vita rädisor av sorten ´Afrodyta´ (Impecta).

De såddes 5/6 och har gallrats vid ett tillfälle. De smakar precis som sina röda systrar.

Så nu har jag en vit grönsak till att sätta upp på listan för lyckade försök, både odlings- och smakmässigt. Nästa år blir det absolut mer av den sortens rädisor.

Det kanske är knäppt att välja grönsaker med utgångspunkt från en färg, men det är en ”sport” och en utmaning för mig. Dessutom är det ett rent nöje och en kul grej.

På bärfronten finns det bara vita vinbär än så länge här på Evatorp. Vad kan det finnas mer som är vitt i bär-branschen? Vita jordgubbar?

sign2

 

Detta inlägg publicerades i Köksträdgården och märktes . Bokmärk permalänken.

2 kommentarer till Vita rädisor

  1. Kerstin skriver:

    Hej på dig, Eva Linnea! Impecta har vita rödbetor (!). Jag testar nästa år.

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s