Nu har IKEA fått bidra med ytterligare en pinal här på Evatorp; en eldkorg. Det är en säsongsvara, så det var med nöd och näppe jag fick tag på en nu när säsongen nästan är över. Den monterades och testades i går, fredag, till full belåtenhet.
Det ska eldas i eldkorgen med de pinnar som kompostkvarnen inte mäktar med att flisa. Några måste jag såga upp eftersom de var alldeles för långa. Näver från de omkullfallna och fällda träden (gamla!) brinner som tusan ska ni veta, om ni inte redan visste det förstås. Det är mycket bra tändved.
På kvällen blev det fredagsmys med (alkoholfritt) bubbel & salta jordnötter ute på altanen, med utsikt över eldningsplatsen. Här är det sten under, så jag vågade elda här.
Marschaller, tända ljus och eld i eldkorgen, det är grejer det!
Glöden är också vacker!
Så nu har jag äntligen den eldkorg som jag så länge har tänkt att införskaffa. Att den är kvadratisk gör inte saken sämre, jag som gillar räta vinklar. Alla andra som jag har sett är runda.
En skön lördag önskar
PS. Att fota i mörker utan stativ är inte lätt. DS