I dag är det 1:a söndagen i advent och då är det äntligen OK att tända adventsljusstakarna. Det brukar bli så vackert utifrån med alla adventsstjärnor, slingor & ljusstakar i fönstren. Det lättar verkligen upp!
Jag har rensat ut mycket gammalt julpynt och bara sparat det som betyder något för mig; ett minne av någon, arvegods, barndomsminnen, en del av barnens alster, dukar och andra textilier i naturmaterial (bomull och ylle) och annat pynt i keramik, glas, trä, halm och papper.
Gamla ljusslingor, julgransbelysningar (både för ute- och inne-granar) och elektriska adventsljusstakar har åkt till återvinningen. Dukar, kuddar och annat som kanske någon annan vill ha, har lämnats till second hand-butiker. Det mesta i plast har lämnat mitt hem, utom de små julgranskulorna som hänger i lärkgrenarna (förstås!).
De två 11-armade adventsljusstakarna, som jag köpte för några år sen, hade jag tänkt skulle få stå i fönstret i matrummet/ateljén här i Gullspång i år. Det skulle se så pampigt ut. Men se det gick inte! De vältes av Zalmiak redan innan jag hade fått i kontakten. Ja, det blir att ställa om med den katt i lägenheten!
Det blev ett hjärta med ljuspunkter, också inköpt för några år sen, upphängt i fönstret i stället. Det gick att hänga hjärtat tillräckligt högt upp så att Zalmiak inte kan komma åt att jaga de små ljusfläckarna.
De 11-armade adventsljusstakarna får stå i gästrummet och i mitt sovrum i stället. Där kommer inte Zalmiak in, för där kan jag stänga dörrarna.
Den 7-armade arve-adventsljusstaken tror jag kommer från mitt barndomshem, men jag är inte säker. Den fungerar alldeles utmärkt och får stå på en av tavelhyllorna i köket.
Alla adventsljusstakarna har blivit uppställda lite i förväg, eftersom Zalmiak och jag är i Stockholm och firar 1:a advent. Så när vi kommer hem igen står de och lyser upp så fint i fönstret
Det finns givetvis även en adventsljusstake med levande ljus i hushållet. Komposition för i år består av gamla grejer (skål och ljusstakar), med dekorationer från skogen på Evatorp.
(Här hårdtestades kompositionen inför fotograferingen.
Därav det nästan nedbrunna första ljuset)
Jag har inte köpt, eller fått, något nytt julpynt i år. Allt är gammalt, ärvt eller hämtat från naturen. Det känns riktigt bra!
God adventstid önskar