(Bloggat från mobilen)
Här kommer ett urval av alla fina juldekorationer jag hittade i ett (mer än 25+grader) varmt Uganda. Det känns lite underligt med tomtar, tomteluvor, snögubbar, snöflingor och annat vintrigt och juligt när man har solen nästan i zenit.
Hälsningar från Uganda och
Hehhee! Visst känns det märkligt! Själv har jag tillbringat några jular i Nordafrika för ett antal år sedan och där var det likadant! Ha det så himla härligt och glöm nu inte att köpa afrikansk suvenir som passar som trädgårdspynt 😉
Hälsningar!
/Anja
GillaGillad av 1 person
Wow! Hur obegripligt måste det inte vara för ugandierna med denna konstiga kristna tradition…
Rätt kul är det ändå med kulor och girlanger!
Här lyser solen med sin frånvaro idag och julen blir troligen inte vit, verkar inte ens bli grön utan mer som en grå smet. Ängen utanför går i gulbrunt och himlen är smutsgrå. Men jag håller ändå stämningen i topp. Nu ska det fixas julgrupper!
Kram
/Anette
GillaGillad av 1 person