Sakta men säkert framskrider jobbet med Skogslunden. Nu är de två rosa (nyinköpta) mini-rhododendronen, hittebuskar av måbär (bilden nedan), (hitte-) stensöta, (en gammal, delad planta) vårälväxing och (nyinköpt) ramslök planterade i Skogslunden.
Alla planteringsgropar är bottnade med stall/häst/torv-strö från GRANNGÅRDEN och resterande jord är uppblandad med samma material. Att använda stall/häst/torv-strö fick jag tips om av Laila på Fagerdala.Det är stor skillnad i kostnad mot att köpa i 40-50 literspåsar!!
Just den här säcken köpte jag förra året, och den verkar inte finns kvar. Nu kan man köpa den här på GRANNGÅRDEN. Säcken kostar 99:- för 300 l.
Tomtekullen
På Tomtekullen börjar funkiorna/Hostorna sticka upp ovan jord och daggkåporna har kommit en liten bit på väg. Skosastrarna syns inte till än.
Och sen…..
Nu återstår ca 1 miljon ”stubbar” från avhugget sly som ska grävas och/eller dras upp i området fram till ”Frukostplatsen”. Rötter, rötter, överallt rötter!
Sen tror jag att jag ska plantera en lite större, vit rhododendron innan säsongen är över. Kanske en azalea också!?