Ny tvätt-torklina

”Man tager vad man haver”-projekten fortsätter. Nu blev det en ny torklina för tvätt mellan två gamla (rostiga) konsoler ute på kortsidan av uthuset.

20180607_122655

Torklina mellan granarna i Skogslunden var ingen bra idé. Granarnas kåda flödar och den nytvättade tvätten kan lätt blåsa mot stammarna och bli ”kådiga”. Så det var att tänka om.

Konsolerna har jag sparat från ”nå´n stans” för att sätta upp en hylla inne i uthuset, men nu kom de till en annan användning.

20180607_122635

Blir det stortvätt kommer den gamla hopfällbara torkställningen till användning. Den följde med lägenheten i Gullspång.

Stajling!!!!

20180607_153308

Fungerar det här, utan att kläderna blir svarta av väggfärgen, ska jag snygga till konsolerna och måla dem svarta med metallfärg. Kläderna hänger ca 30 cm utanför väggen, så risken finns att de tar emot väggen om det blåser för mycket.

Nu känner jag mig nöjd & belåten ….. igen!

Just nu blåser det som bara den och kastbyarna tar tag i både markis och det höga pallkrageväxthuset. Markisen är indragen och växthuset (som var tomt, som tur var) ligger vid sidan om Köksträdgården. Hade jag haft blöt tvätt hade den torkat på ”nolltid”.

signatur2018

Detta inlägg publicerades i Ekosofi, Hus & Hem och märktes . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s