Jag skulle nog kunna besöka Friluftsmuseet Gamla Linköping hur många gånger som helst. Förr i tiden blev det ett besök till 1:a advent varje år, men det var ett tag sen.
Nu jobbar dotter Linnea där som museivärd, guide och museipedagog, och det gör ju inte saken sämre. Vilken arbetsplats!
Teater
I somras gjorde jag ett teaterbesök i Gamla Linköping tillsammans med dotter Linnea och barnbarnen. Vi såg Pelle Svanslös. Det var en fin liten föreställning med härlig scenografi, bra skådisar, trevlig sång & dans och gullig historia. Elaka Måns, Bill & Bull och Maja Gräddnos var givetvis också med.
(Bilderna blir som de blir när man fotar med mobilen och sitter långt ifrån.)
Vi hann också med att gå en tur runt i de gamla kvarteren, köpa glass och barnbarnen provade på att gå på styltor. Det var inte så lätt. Jag höll mig för säkerhets skull bakom kameran.
Mickelsmäss – skördemarknad
Sista helgen i september var det Mickelsmäss – skördemarknad i Gamla Linköping, och jag var där.
En välordnad parad av gamla traktorer tuffade så sakteliga förbi.
Man får träffa djur, man får lära sig saker och ting, både hur det var förr och vad som finns i naturen nu, och man får titta närmare på vad hösten har att ge när det gäller grönsaker.
Allt är så välordnat och fint utsmyckat och är dessutom vädergudarna med en (nästan hela tiden) är det en härlig upplevelse att strosa omkring i hela Friluftsmuseets ”lokaler”. Knallar fanns det givetvis också, men de lyckades inte fastna på bild. En kort teaterföreställning om att flytta förr i världen spelades upp, det fanns äpplen och päron att smaka och hamburgare att äta till lunch.
Jag kommer tillbaka till Julmarknaden 2:a advent, var så säker!